Whatsapp Parmak İzi Kilidi Koyma Ekleme

Whatsapp neredeyse herkesin aktif olarak kullandığı mesajlaşma uygulamalarından biri olduğu için içerisinde önemli veriler barındırabiliyor. Bunun yanında özel mesajlaşmaların da yer aldığı uygulamaya başkalarının erişememesini istemek oldukça normal bir durum. Buna rağmen telefonunuzu eline alan herhangi bir kişi kolayca uygulamaya girebilir ve mesajlarınızı inceleyebilir. Belirtilen durumun önüne geçmek adına geliştiriciler tarafından sunulan Whatsapp Parmak izi kilidi özelliğini kullanabilirsiniz. Ancak çoğu kişi bu özelliğin varlığından habersiz durumda. Eğer sizler de Whatsapp hesabınızı daha güvenli hale getirerek istenmeyen erişimlerin önüne geçmek istiyorsanız, içeriğimizi incelemeye devam ederek Whatsapp parmak izi kilidi özelliğinin ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını öğrenebilirsiniz.

Whatsapp’a Nasıl Parmak İzi Koyulur?

Whatsapp geçtiğimiz yıllarda güvenlik problemleri sebebiyle çoğu çevreden olumsuz yorumlar alarak güvensiz bir uygulama olarak nitelendirilmişti. Bu süreçten sonra her geçen gün yeni güncellemeler ile güvenliği ve gizliliği arttırmaya çalışan geliştiriciler, son olarak parmak izi özelliğini kullanıma sundu. Bu özellik ile istenmeyen kullanımlara karşı Whatsapp uygulamasına erişim daha zor hale getirildi.

  • Telefonunuzu açın ve Whatsapp uygulamasına girin.
  • Ana sayfada sağ üst köşede yer alan üç nokta sembolüne tıklayın.
  • Açılacak menüde yer alan “Ayarlar” yazısına tıklayın. iOS işletim sistemine sahip telefonlarda direkt olarak “Ayarlar” sayfasına girebilirsiniz.
  • En başta yer alan “Hesap” sekmesine ilerleyin.
  • Menüde bulunan “Gizlilik” seçeneğine tıklayın.
  • Sayfayı en aşağıya kaydırın ve “Parmak izi Kilidi” yazısına tıklayın.
  • Parmak İziyle Aç” seçeneğini aktif hale getirin.
  • Parmağınızı, okuyucuya dokundurun ve tarama işleminin bitmesini bekleyin.

Whatsapp parmak izi kilidi özelliğini kullanabilmek için mevcut telefonunuzda parmak izi algılama donanımının bulunması gerekiyor. Aksi taktirde maalesef bu özelliği kullanamıyorsunuz. Bunun yanında parmak izi özelliğini yalnızca bir kişi tanımlayabiliyor. Tüm bu şartları bilmeniz halinde sizler de birkaç dakika içerisinde parmak izinizi uygulamaya tanımlayabilir ve daha güvenli bir Whatsapp kullanımı sağlayabilirsiniz.

Whatsapp parmak izi kilidi
Whatsapp parmak izi kilidi

iPhone 11 kullanıcısı olarak, anlattığım işlemleri denediğimde parmak izi kilidi yerine Face ID (yüz tanıma) kilidi olduğunu gördüm. Face ID kilidi ise Gizlilik => Ekran Kilidi => Face ID İste adımlarını uygulayarak açabilirsiniz.

Whatsapp Parmak İzi Kilidi Özelliği Ekleme

Telefonunuzda parmak izi algılayıcı bulunuyorsa, parmak izi özelliğini birkaç adımda aktif hale getirebilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra telefonunuzdan Whatsapp uygulamasını açtığınızda sizden parmak izinizi okutmanız istenecektir. Aksi taktirde uygulamaya erişemez ve mesajları görüntüleyemezsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Tüm adımları uyguladıktan sonra Whatsapp uygulamasını tamamen kapatıp tekrar açabilirsiniz. Her açılışta ekrana parmak izi uyarısı gelecektir. Parmak izi okuttuğunuz anda uygulama normal bir şekilde açılacaktır. Yanlış parmak izi okutma durumlarında uygulama açılmayacak ve mesajlar görüntülenemeyecektir. Daha sonrasında ister bu özelliği kapatabilir veya parmak izini değiştirebilirsiniz.

Parmak İzi Ayarları

Whatsapp parmak izi kilidi özelliğini aktifleştirmeniz ile birlikte yapabileceğiniz başka değişiklikler de size sunulacaktır. Bunları istediğiniz gibi düzenlemeniz ve daha sonrasında değiştirebilmeniz mümkündür. Whatsapp ayarları üzerinden parmak izi sayfasına ilerleyerek aşağıdaki özellikleri düzenleyebilirsiniz.

  • Otomatik olarak kilitleme işleminin hangi aralıklarla yapılacağı (Anında, 1 Dakika ve 30 Dakika)
  • Gelen mesajların içeriklerinin bildirimlerde gösterilip gösterilmeyeceği

Bunların dışında diğer gizlilik ve güvenlik ayarlarını inceleyerek Whatsapp uygulamasını ve mesajlarınızı daha güvenli hale getirebilirsiniz. Bunun yanında parmak izi özelliğini direkt olarak telefonunuzun ayarlarından da aktif hale getirebilme olanağınız bulunmaktadır.

İçeriğimizde tüm detaylarıyla Whatsapp parmak izi kilidi nedir ve nasıl kullanılır sorularını yanıtlandırmaya çalıştık. Sizler de bahsedilen işlemleri uygulayarak Whatsapp uygulamasını daha güvenli hale getirebilir ve başkalarının mesajlarınızı görüntülemesini engelleyebilirsiniz.

Yorum yapın